Bajka dobra jest na wszystko!
W klasie IVb zakończyła się innowacja pedagogiczna „Bajki – nasze dobre pomagajki”.
Jak poradzić sobie z własnymi emocjami, na przykład ze złością albo strachem? Jak pokonać negatywne emocje? Jak przestać bać się dentysty, ciemności czy pająków? Może w tym pomóc bajka - pomagajka, pocieszajka.
Kilka takich utworów, w ramach lekcji języka polskiego, poznali uczniowie klasy IVb, którzy nie tylko słuchali bajek - pomagajek, ale próbowali również pisać własne opowieści i świetnie im to wychodziło.
Oto fragmenty kilku prac:
1 „Dawno, dawno temu żyła sobie pewna dziewczynka o imieniu Kaja. Każdy mówił na nią „bojączek”, bo bała się pająków. Było jej z tego powodu bardzo przykro”.(Madzia)
2. „Wyszła z pokoju o 23.30, było bardzo ciemno. Chciała napić się wody, ale jak wyszła z kuchni, to tak się przestraszyła, że szybko wzięła szklankę. Jak nalewała soku, to szklanka się odezwała: „Nie lej za dużo”. (Michaela)
3. „Gdy nadeszła pierwsza noc, Ania nie potrafiła zasnąć, leżała z otwartymi oczami i wpatrywała się w materiałowe ściany namiotu. Nagle zauważyła spuszczającego się po cienkiej nitce pająka, a za nim trzy małe. Przerażona, zaczęła szybciej oddychać. Zwierzę wyczuło strach dziewczyny i powiedziało: „Nie bój się, nic ci nie zrobię, chcę tu tylko przenocować”. (Nadia)
4. „Mama chłopca nie zauważyła skały, potknęła się i noga utknęła jej między dwoma dużymi kamieniami. Kuba musiał szybko wezwać pomoc, lecz gdy biegł, napotkał pająka. Zaczął krzyczeć na całą jaskinię, dlatego że chłopiec bał się tych małych stworków”. (Zosia, Julka)
5. „Po jakimś czasie się zaprzyjaźniły i bardzo polubiły i tak oto pajęczyca zdobyła najlepszą koleżankę”. (Oliwka)
6. „Po paru latach Jaś był szczęśliwy. W ogóle nie bał się rekinów i tłumaczył swoim dzieciom, że rekiny są bardzo przyjazne, jeżeli obchodzimy się z nimi ostrożnie” (Bartek)
7. „Pewnego dnia sowa Ania chciała przeczytać swoją ulubioną książkę i ze zdumieniem zauważyła, że rozmazują się jej litery (…). Gdy powiedziała o tym mamie, ta ze spokojem oznajmiła, że Ania musi iść do okulisty. Mała sowa pomyślała, że nigdy nie była u okulisty. Przestraszyła się”. (Karolina)
8. „Kamil był bardzo grzecznym chłopcem, ale była jedyna rzecz, której się bał – a bał się ciemności (…). Mama chłopca powiedziała mu, że ciemność to taka dziewczynka, która chce się zaprzyjaźnić”. (Zosia)
9. „Zuzia bardzo boi się lekarzy, bo dają zastrzyki, a dziewczynka nie bardzo lubi igły”(Ada)
10. Pewnego dnia chłopiec o imieniu Adaś nie mógł płakać ani wyrażać swoich uczuć. Nie wiedział, kim jest i bał się swoich emocji. (…) Gdy się uderzył, skaleczył lub potknął, zaciskał zęby, żeby tylko łza nie pociekła po policzku, a kiedy ból był silny i jakaś łza się wymknęła, szybko wycierał ją rękawem”. (Nikola)
11. Ania bardzo bała się rekinów, ale postanowiła przełamać ten lęk. Poszła z tatą do rekinarium” (Wojtek)
Autor: Iza Salamon
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!