Logo ZSP w Połomii - przenosi do strony głównej

Tydzień zdrowia psychicznego w naszej szkole

Ocena 0/5

W dniach od 21 do 25 listopada w naszej szkole odbył się Tydzień Zdrowia Psychicznego. Rozpoczął się dniem życzliwości. Uczniowie klas młodszych przygotowali z tej okazji plakaty, które zostały wyeksponowane w szkolnym amfiteatrze. Przeprowadzono również akcję "Słoik pozytywnych myśli". W jej ramach uczniowie i nauczyciele losowali afirmacje ze specjalnie przygotowanego słoika.

W kolejnych dniach uczniowie realizowali szereg różnych aktywności promujących higienę zdrowia psychicznego.

Przygotowano gazetkę informacyjną na temat profilaktyki zdrowia psychicznego. Przy wejściach do sal lekcyjnych czekały na uczniów karteczki z sentencjami, których zadaniem była poprawa humoru i zmniejszenie poziomu stresu. Zorganizowano również konkurs: "Dzień bez smartfona", w którym uczniowie mieli za zadanie przedstawić jak w kreatywny sposób spędzają czas bez urządzeń cyfrowych.

Klasy czwarte uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, podczas których wysłuchały opowiadań terapeutycznych, dotyczących ważnych wartości tj. przyjaźń, szacunek oraz sposobów radzenia sobie z trudnymi uczuciami zazdrości i złości.

W ramach lekcji wychowania fizycznego prowadzone były ćwiczenia relaksacyjne w postaci treningu autogennego.

Na lekcjach wychowania do życia w rodzinie zostały przeprowadzone zajęcia na temat tego czym jest zdrowie psychiczne i jak o nie dbać. Nie zabrakło również akcentu obcojęzycznego - w szkole zawisły kolorowe afirmacje w języku angielskim wykonywane przez uczniów na zajęciach z anglistami. Klasy 5 i 6 sukcesywnie przygotowywały prace o tematyce radzenia sobie ze stresem, sposobów poprawy nastroju oraz pojęcia zdrowia psychicznego. Efekty ich pracy przyozdobiły gazetki w szkolnym amfiteatrze.

Klasy 8 i 7 odwiedziły pobliski Ośrodek Wsparcia, gdzie miały możliwość zapoznania się z codziennym życiem niepełnosprawnych psychicznie i fizycznie podopiecznych oraz uczestniczenia w zajęciach poszczególnych pracowni. Uczniowie pomagali w przygotowywaniu posiłków w kuchni ośrodka, wykonywali kartki świąteczne, pomagali w przygotowaniu ozdób świątecznych na pracowni plastycznej, uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych, zajęciach pracowni relaksacji oraz lepili z gliny.

Rodzice naszych uczniów mieli okazję wysłuchać na zebraniu prelekcji psycholog Marioli Kujańskiej dotyczącej kwestii ryzyka zaburzeń zdrowia psychicznego, w tym depresji i tzw. nowych uzależnień dzieci i młodzieży.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone działania zaszczepią w uczniach nawyki służące dbaniu o zdrowie psychiczne oraz pozwolą dostrzegać niepokojące sygnały świadczące o problemach emocjonalnych u siebie i innych.


Program przygotowały i koordynowały  :

Renata Fira - pedagog

Alicja Adamska- pedagog specialny

Marzena Mazurek- psycholog

 

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności