Logo ZSP w Połomii - przenosi do strony głównej

Gawęda o kochanym Śląsku

Ocena 0/5

Mateusz Błatoń z klasy Vb wziął udział w konkursie "Fedrowani w godce”. Uczeń naszej szkoły wystąpił z gawędą „Coby ślonsko godka łobstoła”.

2 grudnia, w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, zaprezentowali się uczniowie klas IV-VIII ze szkół z powiatu wodzisławskiego i rybnickiego. Przesłuchania były prawdziwą ucztą dla miłośników śląskiej godki.

Uczeń naszej szkoły wystąpił z gawędą „Coby ślonsko godka łobstoła”, napisaną na podstawie książek pochodzącego z Połomi Andrzeja Kiełkowskiego.

Obejrzyj występ Mateusza

- Nazywom się Mateusz, jeżech z Połomie i chciołbych wom tu troszka porozprowiać po ślonsku, jak to piyrwej nasze starziki godały, a i my trocha to po nich herbli. Co padocie? Je tak? Na moim kochanym Ślonsku, na moji kochanyj ziymi rybnicko – wodzisławski, ogromnie ważnym jodłym boł kiejś ślonski łobiod. A czamu? Bo nasze chopy, co ciynżko robiyły na grubach, mogły se z cołkom familijom siednyć przi stole i zjeść rychtyk coś dobrego – mówił ze sceny uczeń naszej szkoły.

Swoją gawędę zakończył wspomnieniem Andrzeja Kiełkowskiego.

- Pochodził on z Połomie, z tej samej wsi, co jo, i był on wielkim pasjonatym, zakochanym w Ślonsku. Toż patrzmy tam jako, co by ta naszo godka ślonsko łobstoła – podsumował swoją gawędę Mateusz Błatoń.

Ucznia przygotowała do konkursu Izabela Salamon, nauczycielka języka polskiego.

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności