Ciekawostki o Górnym Śląsku
Ankietą i słuchaniem śląskich szlagierów zakończyła się innowacja „Śląsk – ziemia nieznana”, która była prowadzona w naszej szkole od października ubiegłego roku.
Jakie są twoje ulubione śląskie słowa? - Bebok, gardinsztanga, majzel, koło, bania, szlyncuchy, galoty, żymła czy, guminioki – odpowiadali uczestnicy wspomnianej ankiety.
Bezbłędnie potrafili również wyjaśnić, co to jest byfyj, szolka, knefel czy ancug. Wymieniali też nazwiska znanych Ślązaków i wykazywali zaciekawienie swoją małą ojczyzną.
- Chciałbym poznać historię powstania Górnego Śląska. Skąd się wzięła jego nazwa? Ile lat ma Śląsk? Jaką ma architekturę? Kiedy powstała śląska gwara? – to tylko niektóre odpowiedzi na pytanie „Czego chciałbyś się dowiedzieć o Górnym Śląsku”.
W naszej szkole prezentowana też była gazetka „Ciekawostki o Górnym Śląsku”, z której można się było dowiedzieć m.in. tego, że w Krzyżanowicach, zaledwie 25 km od Połomi, mieszkali przez kilka lat Ludwig van Beethoven i Franciszek Liszt. A z kolei do Dzimierzy w gminie Lyski przyjeżdżał na wakacje do swojego wujka sam Feliks Mendelssohn – Bartholdy.
Innowacja pedagogiczna „Śląsk – ziemia nieznana” obejmowała prezentację ciekawostek z geografii i historii Górnego Śląska oraz znanych ludzi związanych z regionem.
Uczniowie klasy Vb pod gazetką „Ciekawostki o Górnym Śląsku”.
Iza Salamon
Na zdjęciu uczniowie klasy Vb pod gazetką „Ciekawostki o Górnym Śląsku”.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!