• basn3.jpg
 • DSCF0941.jpg
 • DSCF0945.jpg
 • DSCF0961.jpg
 • DSCN1170.jpg
 • IMG_0039.JPG
 • img_0101_3.jpg
 • Obraz 257.jpg
 • P1180164.JPG
 • PB250066.JPG
 • PB250074.JPG
 • PB250080.JPG
 • PB250089.JPG
 • PB250097.JPG
 • PB250099.JPG
 • PB250101.JPG
 • PB250103.JPG
 • PICT0028.jpg
 • pict0075.jpg
 • PICT0091.jpg

Fundusze Europejskie, Unia Europejska, Śląskie

Dzień Dziecka to święto wszystkich - w końcu dorośli też mają w sobie coś z dziecka. 

Dzień Dziecka obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach na świecie. Dowiedzmy się, jak świętują najmłodsi w różnych zakątkach globu. Niektóre tradycje są naprawdę zaskakujące!

 

W Polsce i wielu krajach słowiańskich Dzień Dziecka to po prostu dzień, w którym rodzice skupiają cała uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności. Maluchy są często witane świątecznym, słodkim śniadaniem i dostają prezenty i łakocie. W ciągu dnia często zabieramy dzieci do zoo, parku czy na festyn lub, w razie złej pogody, do kina lub sali zabaw. Niektórzy organizują nawet przyjęcia, na które zapraszane są inne dzieci.

We Włoszech Dzień Dziecka obchodzony jest iście po królewsku. Dzieciom na głowy nakłada się bowiem papierowe korony i przez cały dzień spełnia ich drobne zachcianki. Ponadto królowe i królowie obdarowywanie są ciasteczkami z wróżbą.

W Japonii Dzień Dziecka obchodzi się osobno dla chłopców – 5 maja i osobno dla dziewczynek – 3 marca. Właśnie 5 maja na drzwiach lub w ogrodach wywieszane są kolorowe karpie wycięte z papieru. Zgodnie z wierzeniami karp oznacza determinację, siłę i walkę z przeciwnościami losu, czyli te wszystkie cechy, jakie powinni mieć chłopcy. Maszty z karpiami stawiane przez rodziców to życzenie im pomyślności i odwagi w życiowej drodze. Dziewczynki obchodzą swój dzień zgoła odmiennie: 3 marca odbywają się wystawy tradycyjnych, papierowych lalek, przystrojonych w ludowe stroje i  małe teatrzyki, a młode Japonki piją specjalne napoje ryżowe

We Francji Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia jako Dzień Rodziny, inaczej zwany Świętem Rodziny.  Podczas tego dnia  cała rodzina zbiera się przy wspólnej, uroczystej kolacji. Jest dużo śmiechu i pysznego jedzenia, a całość zostaje uwieńczona specjalnie przygotowanym ciastem  z wróżbami

Najbardziej barwnym Dniem Dziecka, jest ten obchodzony w Turcji.  23 kwietnia Turcy ubierają swoje dzieci w narodowe stroje, odbywają się uroczyste tańce i pieśni, a niebo wypełniają kolorowe latawce – puszczane oczywiście przez dzieci, no może z mała pomocą rodziców.

Nasi sąsiedzi - Niemcy, obchodzą Dzień Dziecka dwa razy w roku. Zwyczaj ten wziął się z czasów zimnej wojny, kiedy to istniał podział na Wschodnie i Zachodnie Niemcy. W NRD obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dziecka 1 czerwca, w RFN Uniwersalny Dzień Dziecka  – 20 września.

W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.

W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.

Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z  najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.

Z okazji Dnia Dziecka

wszystkim dzieciom, tym małym i tym dużym

życzę dużo uśmiechu i słońca a przede wszystkim tego,

żebyście umiały zatrzymać w sobie to, co w Was najcenniejsze,

nie dorastajcie zbyt szybko i nigdy na 100%!

 

Barbara Konsek