• basn3.jpg
 • DSCF0941.jpg
 • DSCF0945.jpg
 • DSCF0961.jpg
 • DSCN1170.jpg
 • IMG_0039.JPG
 • img_0101_3.jpg
 • Obraz 257.jpg
 • P1180164.JPG
 • PB250066.JPG
 • PB250074.JPG
 • PB250080.JPG
 • PB250089.JPG
 • PB250097.JPG
 • PB250099.JPG
 • PB250101.JPG
 • PB250103.JPG
 • PICT0028.jpg
 • pict0075.jpg
 • PICT0091.jpg

Fundusze Europejskie, Unia Europejska, Śląskie

j

W dniach 30 maja – 7 czerwca 2020 r. odbędzie się
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

W naszej bibliotece szkolnej od kilku lat odbywają się spotkania czytelnicze w klasach I-III. Uczniowe przychodzą do biblioteki raz w tygodniu na wyznaczoną godzinę, podczas której słuchają książki czytanej na głos przez nauczyciela bibliotekarza. W trakcie czytania dzieci dopytują o nowe, nieznane im słowa, ogladają ilustrację, a po przeczytaniu  opowiadania dyskutują na jego temat. 

Teamtyka czytanych opowiadań dostosowana jest do wieku czytelników, ich zainteresowań, czy problemów wychowawczych zaistniałych w klasie (elementy bblioterapii). Uczniowie mają również wpływ na to jaką książkę lub opowiadanie chciałyby posłuchać. 

Najmłodsi czytelnicy  chętnie dzielą się z panią z biblioteki  tym,  jak uwielbiają słuchać  bajek czytanych im przed snem przez rodziców, babcie, dziadków lub starsze rodzeństwo. Dzielą się atmosferą, jakia towarzyszy im podczas głośnego czytania. Mówią o poczuciu bezpieczeństwa, spokoju, szczęścia, czują wtedy, że są ważni i kochani.

Czytanie książek to kapitał na całe życie, gdyż uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię, przynosi wzorce właściwych zachowań, jest jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy. 

Według badań amerykańskiej Komisji ds. czytelnictwa, a także badań i doświadczeńj Fundacji ABCXXI, na czytelników – czyli ludzi, którzy z pasją przez całe życie czytają i stale się dokształcają, wyrastają dzieci, którym czytano w dzieciństwie. Przede wszystkim w domu!

Czytelnictwo jest poniekąd dziedziczne, jest znakiem firmowym rodzin. Nieczytanie niestety też.

Jagna Adamek