• basn3.jpg
 • DSCF0941.jpg
 • DSCF0945.jpg
 • DSCF0961.jpg
 • DSCN1170.jpg
 • IMG_0039.JPG
 • img_0101_3.jpg
 • Obraz 257.jpg
 • P1180164.JPG
 • PB250066.JPG
 • PB250074.JPG
 • PB250080.JPG
 • PB250089.JPG
 • PB250097.JPG
 • PB250099.JPG
 • PB250101.JPG
 • PB250103.JPG
 • PICT0028.jpg
 • pict0075.jpg
 • PICT0091.jpg

Fundusze Europejskie, Unia Europejska, Śląskie

Ciekawostki o Śląsku

 

W maju, w naszej szkole, miał się odbyć Dzień Śląski, organizowany przez świetlice szkolną. Miał do nas przyjechać ze spektaklem Teatr Bajkowe Skarbki Śląska.

Póki co, musieliśmy jednak zrezygnować z tej wspólnej zabawy, ale mamy dla wszystkich naszych uczniów coś w zamian.

Krzyżówkę z ciekawostkami o Śląsku! - POBIERZ KRZYŻÓWKĘ

Uwaga: można wygrać ciekawą książkę!

KSIĄŻKA NAGRODA

 

Aby rozwiązać krzyżówkę, trzeba najpierw przeczytać kilka informacji o naszym regionie.

 

Czy wiecie, że…

- W Gorzycach (powiat wodzisławski) urodził się w 1869 roku hrabia Georg von Arco, wybitny wynalazca w dziedzinie radiofonii i radiotelegrafii, który eksperymentował z bezprzewodowym przesyłaniem informacji na odległość? Jest on autorem pierwszej transmisji radiowej w Niemczech.

 

-  Z Gliwic pochodził Oskar Troplowitz, współwynalazca znanego na całym świecie kremu Nivea, a także pasty do zębów oraz plastra.

 

- Z Moszczenicą (obecnie dzielnicą Jastrzębia – Zdroju) związany był Rudolf Ranoszek, wybitny naukowiec, znawca kultury i języków starożytnego Wschodu, tłumacz tekstów babilońskich. Profesor należał do światowej czołówki badaczy, a mimo to słynął ze swojej ogromnej skromności. Przyjmując z zakłopotaniem tytuł doktora honoris causa powiedział, że jego największym skarbem, są… uczniowie.

 

- Z Łazisk Rybnickich (gmina Godów) pochodził ojciec Zbigniewa Wodeckiego, znakomitego, nieżyjącego już niestety, muzyka. Dzieci znają go najbardziej z przebojowej piosenki „Pszczółka Maja”. On sam bardzo lubił wracać do rodzinnej miejscowości ojca, świetnie „godoł po ślonsku” i często w wywiadach wspominał o swoich śląskich korzeniach. W gminie Godów wciąż mieszkają krewni Zbigniewa Wodeckiego.

 

- Przenosimy się do miejscowości Krzyżanowice (powiat raciborski). Tutaj, książę von Lichnowski gościł w swoim pałacu aż dwóch wybitnych muzyków: w latach 1794-1796 mieszkał tu Ludwig van Beethoven, a w latach 1843-1848 Ferenc Liszt.

 

- Warto przy okazji wspomnieć, że w pobliskim Raciborzu mieszkała rodzina Mendelssohnów, bardzo blisko spokrewniona z Felixem Mendelssohnem – Bartholdy, autorem Marsza Weselnego. Przypuszcza się, że mały Felix mógł przyjeżdżać do wujka na Śląsk, na wakacje.

 

- Karol Godula, śląski geniusz, przedsiębiorca  i milioner. To dzięki takim ludziom jak on, Górny Śląsk rozwijał się, stając się na przełomie XIX/XX wieku jedną z największych potęg przemysłowych świata. Na majątek Karola Goduli składało się: 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego i 3 huty cynku. Jego fortuna szacowana była na 2 miliony talarów. Wszystko to przepisał małej Joasi Gryzik, dziewczynce pochodzącej  z bardzo biednej rodziny.

 

- Rzeka Odra jest nazywana najbardziej śląską ze śląskich rzek. Ma długość 854,3 km], z czego 742 km znajdują się w Polsce. Płynie przez Bramę Morawską, historyczny Górny i Dolny Śląsk, przez Szczecin wpada do morza. Czy wiecie, że rzeka Szotkówka w Połomi jest dopływem Olzy, a ta z kolei wpływa do Odry?

 

Chcecie poznać więcej takich postaci? Rozwiążcie krzyżówkę i wyślijcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Osoba, która pierwsza nadeśle prawidłowe rozwiązanie, otrzyma w nagrodę książkę Waldemara Cichonia „Tam, kaj rodzom się djamynty”.  Wręczymy ją oczywiście po powrocie do szkoły.

 IZA SALAMON

 Żródła: Wikipedia, JasNet, materiały Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, publikacje prasowe