• basn3.jpg
 • DSCF0941.jpg
 • DSCF0945.jpg
 • DSCF0961.jpg
 • DSCN1170.jpg
 • IMG_0039.JPG
 • img_0101_3.jpg
 • Obraz 257.jpg
 • P1180164.JPG
 • PB250066.JPG
 • PB250074.JPG
 • PB250080.JPG
 • PB250089.JPG
 • PB250097.JPG
 • PB250099.JPG
 • PB250101.JPG
 • PB250103.JPG
 • PICT0028.jpg
 • pict0075.jpg
 • PICT0091.jpg

Fundusze Europejskie, Unia Europejska, Śląskie

Najnowsze artykuły

j

W dniach 30 maja – 7 czerwca 2020 r. odbędzie się
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

W naszej bibliotece szkolnej od kilku lat odbywają się spotkania czytelnicze w klasach I-III. Uczniowe przychodzą do biblioteki raz w tygodniu na wyznaczoną godzinę, podczas której słuchają książki czytanej na głos przez nauczyciela bibliotekarza. W trakcie czytania dzieci dopytują o nowe, nieznane im słowa, ogladają ilustrację, a po przeczytaniu  opowiadania dyskutują na jego temat. 

Teamtyka czytanych opowiadań dostosowana jest do wieku czytelników, ich zainteresowań, czy problemów wychowawczych zaistniałych w klasie (elementy bblioterapii). Uczniowie mają również wpływ na to jaką książkę lub opowiadanie chciałyby posłuchać. 

Kiedy otwierasz książkę, wkraczasz jakby do teatru:

najpierw jest kurtyna, odsuwasz ją i przedstawienie się zaczyna.

Cornelia Funke „Atramentowe serce”

W miesiącu maju przypada święto bibliotekarzy i bibliotek. W dniach 8-15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek połączony z Dniem Bibliotekarza .

W związku tym zaprosiłam Was do udziału w akcji czytelniczej z wykorzystaniem waszej pasji fotograficznej. Zatrzymaliście w kadrze chwile spędzone z książką oraz zdjęcia  biblioteczek domowych.Ileż to fantastycznych książek macie w swoich prywatnych biblioteczkach !

Bardzo dziękuję za zaangażowanie i za udział w akcji  :)

Foto: Biblioteka w Szkole

Jak wynika z najnowszych badań Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. ( źródło BN)

A oto kilka ciekawostek z dziejów książki.

Czy wiesz że:

 • - W średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi       kamieniami.
 • - Przecinek zastosowano po raz pierwszy na przełomie XV i XVI w. przez drukarza weneckiego Aldusa Manitiusa, także Manitius zaczął dodawać do   książek spis treści.
 • - Numerację stronic wprowadzono dopiero w XVI w.
 • - Największa książka - super book, mierząca 2,74 x 3,07m została wydana w Denver w stanie Colorado- USA w 1976r. a składa się ona z 300 stron i   waży 252,6kg
 • - Najobszerniejszą książką świata jest słownik chiński ‘’ Tu-sza-czi-czeng ‘’, składający się z 5 020 tomów po 170 stron każdy.
 • - Jedną z najdroższych ksiąg świata jest 42-stronicowa ‘’Biblia’’ – pierwsza książka drukowana przez Jana Gutenberga.
 • - Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia.
 • - Książka pachnąca ukazała się w Japonii. Jest to wyprodukowana na papierze specjalnie nasyconym zapachami, książka kucharska zawierająca   kilkaset przepisów japońskiej  kuchni. Wystarczy delikatnie potrzeć dłonią tekst wydrukowanego przepisu, a natychmiast wydziela się smakowity     zapach opisanej potrawy.
 • - Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz (1796-1875).
 • - Na powstanie jednej 100 kartkowej książki potrzeba 2-3 drzewa średniej wielkości. Dlatego coraz częściej produkuje się papier z makulatury.

 

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć :)

 

 "Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją"

– podkreśla UNESCO w przesłaniu tegorocznego święta.

 

"Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. (…) Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną" - napisano w przesłaniu UNESCO na tegoroczne święto.

Zapraszam do obejrzenia wzruszającego filmu  o miłości do książek pt. „Fantastyczne Latające Książki Pana Morrisa Lessmore”. W 2012 roku film został  nominowany do Oskara -  Zobacz film

 

Proponuję następujący darmowy serwis  książkowy :

iCzytam.pl

Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek onnline i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe: 2-5 lat6-9 lat i ponad 9 lat.

Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało świetnego, darmowego ebooka.

Plik dla dzieci o koronawirusie.

 

 

 

W dniach 23-24 października odbyła się w naszej placówce zbiórka makulatury. Wzięli w niej udział uczniowie  i przedszkolaki. Zebraliśmy makulaturę za kwotę przeszło 600,00 zł.  Pieniądze zostaną przeznaczone dla biblioteki szkolnej. 

Bezkonkurencyjną w zbiórce okazała się  kl. II a,  która zebrała 526 kg. W przedszkolu najwięcej makulatury zgromadziła grupa p. Ani Bulendy - 460 kg. Na pochwałę i mały torcik zasłużyła również klasa IV, do której uczęszcza tylko pięcioro uczniów, a łącznie przynieśli 133 kg.

Torty upiekła pani Grażyna Krzyżok z tutejszej cukierni, za co bardzo dziękujemy:) Wypiek, o smaku malinowym, bardzo dzieciom smakował i niewątpliwe  miło zaskoczył :) 

Organizator akcji bardzo dziękuje  wszystkim uczestnikom i zaprasza do udziału za rok - w październiku.

 

Pod koniec października, w naszej placówce, odbyła się zbiórka makulatury. Zebrano 2,5 tony tego surowca za kwotę 470, 00 zł. Otrzymane pieniądze wpłacono na konto Rady Rodziców. Całość zostanie przeznaczona na zakup nowości książkowych do biblioteki szkolnej.

Organizator bardzo dziękuje wszystkim za włączenie się do akcji.

Kolejna zbiórka w kwietniu !

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki pt. „Mała Książka – wielki człowiek”, którego adresatami są trzylatki (dzieci urodzone w 2015 roku) i ich rodzice.

 

„Mała Książka – wielki człowiek” - zobacz zasady projektu

 

 

W dniach 21 -22 marca ( środa, czwartek) odbędzie się zbiórka makulatury.

 Makulatura powinna być  związana lub zapakowana ( w kartonie, reklamówce, worku).

Ze względu na kłopoty ze składowaniem należy przynosić ją wyłącznie w wyznaczonym terminie.

Uczniowie przynoszący makulaturę składają ją na dolnym korytarzu obok sali B4, a następnei zgłaszają ten fakt w bibliotece szkolnej.

 Makulatury nie ważymy - to nie jest konkurs !

 

Bibliotekarz

– osoba posiadająca niezwykłe umiejętności teoretyczne i praktyczne potrzebne do wykonywania czynności bibliotecznych, tj. odkrywania pasji czytelników, doradzania bajecznych książek dla dzieci, pisania bibliografii dla maturzystów, polecania lektur z dreszczykiem i romansem w tle dorosłym, odpowiadania na pytanie “Czy macie tę książkę ze złotą okładką?”. Bibliotekarz pełni funkcje społeczne z uśmiechem i z jak najlepszej strony. Jest także uprawniony do wycofywania kar za przetrzymanie książek, a w przerwach dużo czyta i zagląda do Lustra Biblioteki. Ogólnie Bibliotekarz jest najlepszym dilerem wyobraźni i się z tym nie kryje :)

źródło: lustrobiblioteki.pl

1. Proszę do końca tego tygodnia, tj. do 9.06,  oddać WSZYSTKIE wypożyczone książki z biblioteki.

Uwaga: w środę tj. 7.06 biblioteka będzie nieczynna. Bibliotekarz na wycieczce kl. II a i b. 

2. Od 12 czerwca będą sprawdzane tzw. darmowe podręczniki. Proszę je odpowiednio przygotować ( wygumować ołówek, podkleić strony itp.).

3. W dniach 19-22 czerwca  kl. I-V mogą wypożyczyć książki na wakacje.

 

2 razy więcej słów występuje w książkach dla dzieci niż w programach telewizyjnych

 

20 minut wspólnego czytania codziennie to milion słów, które dziecko usłyszy rocznie

 

ponad 90% dzieci, którym opiekunowie regularnie czytają, osiągają lepsze wyniki w nauce

Źródło: seria książek Poczytaj ze mną

 

 

 

Uczniowie naszej szkoły coraz chętniej sięgają po książkę. Są bardzo zainteresowani nowościami wydawniczymi. Ich oczekiwania czytelnicze zostały spełnione dzięki zakupowi książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie chcieli się także dowiedzieć się co czytali nauczyciele w ich wieku. W związku z tym zapytali o ulubioną książkę ich dzieciństwa oraz o to, co czytają teraz - klik

 

W piątek 25 listopada , jak co roku, w naszej szkole została zorganizowana impreza andrzejkowa. Dzień przed andrzejkami dziewczyny z klasy VIa zgromadziły „ magiczne przedmioty” i przemieniły świetlicę szkolną w „Krainę Magii”.

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 8.00 i trwała do 11.30. Poszczególne klasy wchodziły do świetlicyz opiekunami według wcześniej opracowanego harmonogramu. Dzieci same wybierały stanowiska,
do których podchodziły. Uczennice klasy VIa przebrane za wróżki i czarownice z przymrużeniem oka przepowiadały dzieciom wspaniałą przyszłość. Wszystko to przebiegało w atmosferze tajemniczości, palących się lampek i przyćmionego światła. Uważamy, że warto kultywować nasze polskie tradycje i obyczaje w czasach, kiedy bardzo modne stają się te „przybyłe z zachodu”, np. Walentynki czy Helloween.

Nad całością przebiegu uroczystości andrzejkowej czuwały p. Jagna Adamek i p. Basia Konsek.

Biblioteka szkolna informuje, że w dniu 10 czerwca upływa termin oddawania książek do biblioteki ( oprócz lektur oraz podręczników szkolnych).

13 – 15 czerwca będzie możliwość wypożyczenia książek na wakacje, z wyłączeniem klas szóstych.

 

W sobotnią noc ponad 1000 bibliotek w całej Polsce otwarło swoje podwoje dla czytelników. Dwie biblioteki z Połomi , szkolna i publiczna, połączyły swoje siły i zorganizowały imprezę czytelniczą dla uczniów klas drugich. Organizatorkami akcji były panie bibliotekarki Jagna Adamek, Justyna Sitko oraz wychowawczyni kl. IIb , pani Anna Brzenczek.

 Stacja Kultura zajmuje 80 proc. budynku dworca w Rumi. Na powierzchni ponad 1 tys. m kw., znajdują się: wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia, pracownia plastyczna, fotograficzna, pomieszczenie dla organizacji pozarządowych i dwie sale konferencyjne. Wyboru najlepszego projektu dokonało jury, składające się z reprezentantów Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (ALA - American Library Association) oraz Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz (IIDA - International Interior Design Association).

www.sikorawnetrza.com